Silent Hill 3® Konami (KCET) 
Vydání evropských verzí: 
Květen 2003 (Playstation 2)
Listopad 2003 (PC)
Pro větší rozsáhlost textu jsem se rozhodl uvést článek aktivním obsahem, který vám umožní rychlý přístup k žádanému tématu.

Hledáte-li krokový návod s hesly a správnými řešeními hádanek, přeneste se na tuto stránku: Silent Hill 3 - návod.

Detektiv Douglas chce splnit své poslání. Ještě nemá tušení, do čeho se to vlastně zapletl. Je tak mladá a tak těžkou zkoušku musí podstoupit. Budeme s tebou, Heather. Mírně labilní Vincent. Chce pomoct, nebo uškodit?
Sotva na přelomu let 2002 a 2003 dozněly ohlasy po PC vydání Silent Hillu 2, vynořil se z husté mlhy tvůrčích dílen skupiny KCET již třetí díl série. Květen, měsíc rozkvětu, jara a lásky se tak stal pro všechny evropské (zní to opravdu neuvěřitelně, ale byli to američané a dokonce i japonci, kdo si tentokrát musel počkat na opožděné uvedení svých verzí) majitele Playstation 2 dobou, kdy měli polykat svůj oblíbený elixír strachu, krve, zrůd a zvráceností. Přes ne zrovna herně nejvhodnější dovolenkové a prázdninové roční období se tisíce hráčů vydaly do temného světa, jenž svým pernamentím náporem na psychiku člověka vytváří ony tak příjemně nepříjemné pocity, které jsme ochotni prožívat pouze v bezpečí svých obývacích pokojů.
Jak nastínily dříve vypuštěné trailery a dema, není tu nouze o situace plné děsu, nervozity a beznaděje. Ocitáme se v pozici mladé dívky Heather, pro kterou se běžné nedělní nakupování znenadání obrátilo v peklo, jež mohla stvořit snad jen mysl smrtelně zdrogovaného patologa. Mrtví, či aspoň jejich hlasy a pozůstatky, škrábání po zdech zaflákaných lidskými tkáněmi, útoky morbidních netvorných kreací a podobné romantické elementy provázejí šokovanou hrdinku od začátku do konce.
I když to vše už trochu známe z předchozích dílů, SH3 rozhodně nepůsobí jako nastavovaná kaše. Ještě stále je co prozkoumávat, ještě stále existují otázky bez odpovědí, geniální scénárista H. Owaku opět roztočil kolo štěstí, kde výhrou za rozluštění jedné je zrození další záhady. Přesto nám konečně svými slovy alespoň naznačil minulost, tedy příběh legendárního SH1, o němž se dodnes vedou nekonečné polemiky. Ano, není velkým tajemstvím, že Silent Hill 3 se mnohem více váže k dílu prvnímu, než ke svému bezprostřednímu předchůdci. Zase narazíme na stopy po kultu vyznávajícímu zapomenutého boha, opět budeme studovat magické rituály a znamení sloužící dobru a zlu, abychom mohli krůček po krůčku poznávat dívčino tajemné poslání a identitu.
Bylo by neodpustitelnou chybou prozradit z příběhu víc, takže se raději obrátím k technické stránce. Jen idiot by od nejnovějšího dílu čekal zhoršení nebo stagnaci grafického zpracování, takže tuto záležitost nemá cenu zbytečně omílat. Již dlouho známé screenshoty s detaily tváří vedlejších postav Douglase a Vincenta ostatně hovořily za vše. Jednoduše řečeno, kdo byl spokojen s vizuální podobou "dvojky", nebude nyní rozhodně zklamán a dostane ještě něco navíc. Případným nespokojencům a věčným kritikům čehokoliv zkusím akorát doporučit dva přepínače regulující způsob zobrazení (Display Mode a Noise Filter, viz sekce "Extra Options"). Hned od počátku si tak může každý dle vlastního vkusu upravit rozostření a míru šumu sledované scény.
No, má úcta. Odznáček vzorného dárce krve by byl pro tohoto visícího muže urážkou. 
Nechat si odkapat celých pět litrů na jeden zátah, to je rovnou na Jánského plaketu, nebo na osobní poděkování ministra zdravotnictví. Figuríně upadla hlava. To se může stát. Ale co ta krev...? Krvavé kořeny se rozrůstají po místnosti, zatímco dívčin obraz v zrcadle náhle strnul jako socha. Vítejte v říši divů.
Co se týče "kamer", snímajících pohyb ovládané bytosti, fungují na stejném principu jako u SH2, takže se možná dají očekávat sporadické výčitky, hlavně ze strany uživatelů PC. Jedinou radou zde je naučit se lépe využívat cuplík L2 (resp. tlačítko suplující jeho funkci na klávesnici), který dokáže obrátit úhel pohledu žádaným směrem (není aktivní pouze v několika ojedinělých lokacích).
Zvuková a hudební část díla si jako obvykle drží vysoký standard. Kvalitní dabing je samozřejmostí, stejně jako přítomnost podmanivých melodií, které složil dvorní hudebník silentovského týmu Akira Yamaoka. Neobvyklé je akorát nazpívání některých skladeb, z nichž dvě obsahují motivy známé z melodií prvního dílu. Vyznění všech písní ovšem přísně zapadá do kontextu příběhu, takže přestože je zpěv citelnou inovací, nepůsobí nijak rušivě.
Ovládání hry zůstává bez velkých změn. Potěší několik přidaných novinek, souvisejících převážně s využitím analogových páček L3 a R3. Velmi užitečným prvkem se stává možnost okamžitého použití důležitých věcí z výbavy, aniž by bylo nutné vstupovat do inventáře. Stačí, když v menu u jakékoli položky v oddílu "Supply" (tedy náboje, léčiva, návnady - "Beef Jerky" - servírujte psům a plazivým monstrům; když se krmí, lze jim snadněji zasadit účinný úder) nastavíte "Equip" a vybraný předmět se objeví v kolonce v levé spodní části obrazovky. Od této chvíle jej můžete ihned uplatnit v akci krátkým zatlačením páčky R3. V případě výběru munice tak rychle dobijete zásobník užívané zbraně, u volby medikamentu pak bude zmáčknutí znamenat bleskové užití léku.
Kosmetickou funkcí ovladače L3 může být, kromě alternativního řízení pohybu postavy, i malý obrazový zoom. Toho docílíte jemným zatlačením L3 se současným stiskem tlačítka L2. Padne-li vám někde ve hře do oka nějaký plakát, či fotografie na stěně, můžete si jej tímto způsobem přiblížit.
Nejpodstatnějším zpestřením v pohybových kreacích hlavní hrdinky je ale určitě možnost blokování nepřátelských útoků. Provádí se při držení klávesy R2, jež uvede Heather do stavu bojové pohotovosti. V tomto okamžiku však místo agresivního výpadu, nebo střelby akčním tlačítkem zaujmeme obrannou pozici a to stisknutím cuplíku pro běh. Kryt ale trvá velmi krátce, takže je nutné dbát na správné načasování, aby k ataku protivníka nedošlo v době po odeznění bloku před jeho obnovením. Heather dokáže tlumit údery stvůr i holýma rukama, ale podle manuálu je takto způsobená újma na zdraví asi desetinou škod utrpěných při plném zásahu (zatímco při držení zbraně činí jen 5%).
Blokování má smysl především v kombinaci s okamžitým protiútokem. Stanete-li se zdatnými v této činnosti, odhalíte velmi účinné metody likvidace některých monster i bossů.
Nezdravě bledá, zlověstně se tvářící tajemná Claudia Navštívíme i několik povědomých míst Opět v láskyplné péči zdravotních sestřiček...
Pasáž o ovládacích prvcích ještě doplním o známou schopnost rychlé otočky o 180 stupňů, jež docílíte současným stlačením L1 a R1. Obdobná kombinace, tedy společné podržení tlačítek Select a Start, zase restartuje hru do hlavního menu.
Samotná hra začíná výběrem obtížností akční ("Action Level") a hádankové ("Riddle Level") části. Prvně jmenovaná volba určuje množství a odolnost potkávaných nepřátel a také míru zranění způsobitelných jejich útoky. (V neposlední řadě také nebezpečnost několika herních pastí.) K prvotním položkám Easy, Normal a Hard může později přibýt ještě série velmi náročných módů Extreme 110. Extreme 1 zpřístupníte dokončením obtížnosti Hard, Extreme 2 potom zvládnutím Extreme 1 a tak dále až k nejvyššímu, desátému stupni značeném Extreme X. Nemá v postatě žádný smysl se do těchto "extrémních" dobrodružství pouštět. (Lidé, kteří se obětovali a projeli SH3 více než dvanáctkrát dokola, stejně použili urychlující způsob se zakončením "Revenge"). Odměnu za dohrání Extreme X si pohodlně vyhledejte v části "Bonusové oblečky" a na existenci nesmyslných postupných misí sladce zapomeňte.
Necháte-li si poradit, volte Normal pro vaše první hraní a Hard pro následující (kvůli rychlejšímu zisku některých bonusových věcí; ještě se zmíním později). Mód Easy neberte, je dětinsky jednoduchý (a to se ještě dá vyvolat nižší stupeň Beginner...), určitě máte na víc.
Nastavení hádanek má jen tři varianty. Ta nejlehčí přináší primitivní puzzly, které by při správné znalosti použitých anglických slovíček zvládl vyřešit každý průměrný žáček prvního stupně základní školy.
Vynikajícím výběrem je zde mód Normal nabízející dobře navržené matematické hlavolamy a slovní hříčky. Kdo se cítí na poctivé zvládnutí režimu Hard, měl by si pořádně zavzpomínat na obsahy děl W. Shakespeara pro první knihovnickou hádanku a obrnit se velkou trpělivostí a důvtipem pro úkoly následující.
Navolení Action a Riddle levelu vás pak vpustí přímo do děje. Nebudu se pitvat v rozboru herních zákonitostí Silent Hillu, neboť každému je jasné, že nás opět čeká trnitá cesta plná pátrání po zapadlých klíčích a jiných důležitých předmětech. Pochopitelně, že se nevyhneme zabíjení a pravděpodobně ani umírání. Ovšem právě na události související s případným úmrtím Heather bych vás tady chtěl upozornit. Ve hře je ukryto několik animací ukazujících dívčinu smrt v určitých zvláštních situacích. Někdy se tak můžete stát svědky oplzlé scénky, ve které podivný humanoidní tvor (zvaný "Valtiel") odtahuje bezvládnou Heather kamsi do pozadí, k bůhvíjakým účelům. Jindy zase může dojít k vypadnutí z jedoucího vagonu metra, nebo dokonce k utopení ve stokách. Tyto situace považuji za poměrně atraktivní pro oko diváka, proto se jim podrobněji věnuji v návodu, jenž by tak mohl být zajímavý pro fanoušky, kteří podobná zpestření v SH3 přehlédli.
(Ti nejzvědavější tam dokonce mohou nalézt i odpověď na otázku, jaké barvě spodního prádla dává hlavní hrdinka během hry přednost.)
Nález baterky. Opět nám ukáže cestu v temnotách. Ve stálém ohrožení chvěje se dívčin život jako plamen svíce. Dbejte, aby nikdy nezhasnul. Ne vždy se všechno povede. Podivný tvor odtahuje mrtvou Heather pryč.
A když už jsem u toho umírání - dejte si pozor na určitý posun v zažitých zvyklostech. Týká se to hran propastí, šachet, či různých děr. Tam, kde mužští předchůdci Harry a James přiběhli a automaticky se zastavili, může mít Heather velký problém. Neopatrné vykročení do prázdného prostoru tentokrát vyústí v krátké balancování na osudové hraně. Pokud během této doby neuváženě zmáčknete kursor se směrem vpřed (nebo vás kamarádsky postrčí útočící monstrum) okamžitě letíte hluboko do náruče smrti (tato hrozba neplatí pouze v akčních módech Easy a Beginner).
Přežijete-li úspěšně všechny nastražené útrapy, dočkáte se určitého konce, závěrečných titulků a jak už je v Silent Hillu ustáleným zvykem, hvězdičkového ohodnocení vašich počinů. To má formu tabulky nesoucí na obrazovce název "Results". Já si tento pojem mírně rozšířím na "Game Results" a budu jej hojně používat po celý zbytek této stránky. Bude totiž řeč o všemožných bonusových záležitostech a různých druzích zakončení. A protože je drtivá většina těchto věcí k mání nejdříve po prvním dohrání SH3 (a následném vyjetí z nové položky v menu - Extra New Game), musím všem fandům, kteří se ještě k tomuto dílu nedostali, doporučit, aby s dalším čtením počkali, až přijde jejich chvíle. Velmi nerad bych vám znehodnotil budoucí zážitek předčasným vyzrazením některých dějových prvků a obratů.

Extra zbraně

Osmipoložková sbírka rozmanitých bonusových předmětů ze druhého dílu je minulostí, ke slovu se nyní nesměle hlásí arsenál věciček, které najdou uplatnění výhradně v akční části hry. Nejsem si jistý, zda se jedná o krok správným směrem, neboť už výběr základních zbraní, jež lze v SH3 volně nabýt, je dostatečně pestrý a atraktivní (katana, maul, samopal...), takže jeho rozšíření o pár povětšinou ne příliš přesvědčivých extra kousků už málokoho inspiruje k jejich sesbíraní. Každému ale dle jeho gusta. Komu přijde více nóbl rozmlátit hlavu nepřítele trubkou stříbrnou, namísto běžné armatury ocelové, najde si tu své, stejně jako po laserovém meči bažící fanda hvězdných válek. Přiznám se, že osobně neholduji ani jedné z nastíněných vášní a várka těchto podivínských kuriozit mi tak mnoho potěšení nepřinesla. Raději tedy dám své pocity stranou a pokusím se aspoň o rozptýlení mlhy zahalující kritéria pro zisk oněch slovutných "Extra zbraní".
Jak už tento název napovídá, jejich zpřístupnění je podmíněno dokončením hry spolu s naplněním úkonů stanovených pro obdržení každé z nich. Budete-li v tomto úspěšní, dočkáte se potvrzujícího hlášení pod konečným skóre - (Game) Results. Pak teprve můžete z menu-položky Extra New Game vyrazit hledat, co jste si vysloužili.

Machine Gun - Samopal (s neomezenou municí):
Neúnavný pomocník

Skladný a spolehlivý automat dobře znáte už z prvního hraní. Jedinou inovací tohoto bonusového typu je nevyčerpatelný počet nábojů v zásobníku, což odstraňuje nutnost nabíjení. Samopal, jehož hlaveň chrlí nepřetržitou sérii projektilů se tímto způsobem pochopitelně stává extra zbraní č.1. Skoro ve všech krizových situacích stojí pro svou vysokou účinnost a všestrannost použití vysoko nad ostatními konkurenty. Není tedy divu, že bývá pro drtivou většinu hráčů SH3 stálým pomocníkem při výpravách do vyšších obtížností, nebo u snah o otevření negativního zakončení.
Získáte jej odměnou za umlácení hlavního bosse. Neznamená to, že se po celou dobu souboje s ním musíte vzdát pomoci střelných zbraní, ale poslední sérii ran je nutno zasadit ručně. Maul, nebo katana vám zde prokáží znamenitou službu a to zvláště, když se postavíte na místo, kde budete spolehlivě skryti před smrtelnými útoky posledního z monster (tuto fintu více popisuji dole, v textu o zisku deseti hvězd v hodnocení).
Místo nálezu této mocné hračky navštívíte prakticky inhed po zahájení nové hry. Když Heather vyskočí oknem z WC obchodního centra, vydejte se uličkou na levou stranu. Cesta je zablokována odpadem. Stříbrný kov pohozeného automatu však nelze přehlédnout.

Beam Saber:
Techniky meče nejsou zřejmě Heather úplně cizí. Tento sek je veden z pořádného nápřahu.

Vizuálně se jedná o rukojeť, z níž se při bojovém režimu vysune laserová čepel. Smrtící paprsek zelené barvy vám umožní krájet monstra ve stylu rytířů Jedi. Zasazené rány působí velkou škodu, nicméně využitelnost této hračky je omezena jistými komlikacemi při zacházení s ní. Tělesný kontakt s nepřítelem, či nutnost krátkého přesunu při zápase, vedou k zasunutí světelného břitu a tím k následné potřebě jeho opětné aktivace. Tento úkon však zabere několik cenných okamžiků, což může být osudné především v boji proti přesile. Partička jinak nepříliš mocných monster si vás tak svými údery může předávat jako štafetový kolík, aniž se díky prodlevám nutným k obnovení meče zmůžete na jakýkoli odpor.
Jak ale získat legendární symbol šlechetných obránců spravedlnosti ze série Star Wars? Důležité bude číslo ubitých nepřátel v kolonce "Def. En. By Fighting" při hodnocení první dokončené hry. Pokud bude tento počet vyšší než cifra na kontě zrůd zastřelených ("Def. En. By Shooting"), můžete si klidně počkat na potvrzující textík a po novém odstartování už nebude problém laserový meč najít.
I když - Beam Saber objevíte trošku zvláštním způsobem. V supermarketu, na konci chodby, ze které se vstupuje do místnosti se zápisem (to skladiště, kde je pod paletou zapadlý klíč), jsou dveře bez kliky. Respektive, něco jako klika tam je, akorát při bližším průzkumu to něco zůstane Heather v ruce. Sci-fi relikvie je vaše.

Flamethrower - Plamenomet:
Plamenomet - nízká účinnost, ale pastva pro oči.

Stejně jako samopal je novinkou v silentovském zbrojním arsenálu. Nutno ovšem přiznat, že zasazování takovýchto armádních záležitostí do hry, jež se odehrává výlučně v civilním prostředí, působí na mnohé skalní fanoušky nějak rozpačitě a proti tradici. Ne že by si houževnaté hordy monster v určitých lokacích nezasloužily pořádnou kanonádu, ale při nepřetržitém užívání těchto palných zbraní musí mít snad každý pocit, že tohle není to pravé ořechové. Alespoň ne v Silent Hillu.
Plamenomet působí poněkud sporně svým uplatněním. Vzhledem k jeho vlastnostem se logicky dá zvládat zápolení s několika protivníky najednou. Nejlépe samozřejmě tak, když se vám podaří postavit je pěkně do řady vedle sebe a pohodově je zleva doprava opékat. Jenže vzápětí odhalíte i stinnou stránku věci. Rožnění nervózních patvorů trvá neúměrně dlouho (týká se především nastavení akční části na Hard). Účinnost plamene je slabá, nějaký fušer pravděpodobně nahradil vojenskou směs v nádrži za jakousi kombinaci ředidla s postřikem na hmyz. No, to už patří ke hře, budiž vám aspoň po nahlédnutí do inventáře útěchou, že náplň vrhače ohně je nevyčerpatelná.
Neměl bych vám ale zatajit jednu věc. Kdo zkusil použít plamenomet na první dva bosse (Split Worm z obchodního centra a Missionary na střeše ubytovny), ví o čem je řeč. Tito tvorové jsou na lechtivý ohýnek extrémně citliví. Když je dostanete do správné pozice, může váš souboj s nimi úspěšně skončit v rozmezí několika sekund.
Kritéria pro zisk jsou zde opačná, než má dříve uvedený Beam Saber. Hodnota "Def. En. By Shooting" ve výsledných Game Results musí předčit číslo u "Def. En. By Fighting".
Také plamenomet je k mání hned v supermarketu. Jeden z krámků nese název Helen´s Bakery. Je to onen obchůdek s pečivem, kde jste ukradli potravinářské kleště. Váš nový ohňotvorný kamarád bude ležet na pultu vedle vtipně upraveného reklamního letáku.

Ještě než přejdu k dalšímu bonusovému náčiní, zmíním se o jednoduchém triku rapidně urychlujícím obrdžení všech tří výše popsaných zbraní. Dejme tomu, že jste právě poprvé dokončili SH3 a odměnou získali pouze Beam Saber. (Toto je nejpravěpodobnější varianta, neboť většina fanoušků zahajuje v akčním módu Normal, takže kvůli nedostatečnému počtu nábojů bývá v první hře vyšší počet umlácených monster.) Samopal jste nezískali kvůli neznalosti pravidla o likvidaci znetvořeného boha ruční zbraní. Před opětovným procházením celého SH3 v touze po splnění kritérií pro samopal a plamenomet vás může spasit zápis, který jste si udělali někde před koncem hry. Vyjeďte z něj a vydejte se opět k finálnímu nepříteli. Rozmlaťte mu palici katanou nebo maulem a podívejte na váš nový výsledek v Game Results. Můžete se samozřejmě nyní právem těšit na nevyčerpatelný Machine Gun, ale to není jediná potěšující zpráva. V kolonce dokončených her ("Clear Number") naskočilo vyšší číslo. Je to neobvyklé, ale SH3 považuje každou smrt hlavní kreatury z kostela za zdárné uzavření mise, i když hra nebyla ani zdaleka absolvována od začátku do konce. Tato abnormalita ovšem vyústí ve vítaný zisk plamenometu (případně Beam Saber, pokud jste naopak za první dohrání dostali právě plamenomet). Čísla informující o způsobu likvidace nepřátel (...shooting, nebo ...fighting) určují totiž pouze která z těchto dvou zbraní bude vydána jako první. Druhé dokončení hry vám pak automaticky, bez dalších nároků, přinese tu zbývající.
Tímto způsobem se vám tedy podaří zpřístupnit samopal, plamenomet i Beam Saber jediným dohráním SH3, akorát s dvojím usmrcením hlavního bosse.

Potrubí ze vzácných kovů:
Víla z kanálu

Pevná ocelová trubka patří ke zbrojnímu arsenálu všech dílů Silent Hillu. Kdo by ale čekal, že se dočkáme rozšíření kolekce armatur na zlatý a stříbrný kus... Magor z Konami, který tohle vymyslel, se patrně inspiroval Ezopovou bajkou o dřevorubci, jenžto lamentujíc nad svým těžkým životním údělem upustil do jakéhosi jezera, či říčky svou pracovní sekeru. Z vody se vynořila víla a s otázkou, zda je toto věc, kterou ztratil, ukázala mu sekeru ze zlata. Chronický poctivec pravdivě odpověděl, že není a stejně tak později odmítl i předvedený stříbrný exemplář. "Pitomec..." pomyslel by si každý soudobý český člověk, ale pozor - pravdomluvný dřevorubec si za svou čestnost nakonec vysloužil všechno nabízené zboží najednou! Nymfa se zjevila do třetice a k vylovené železné sekeře mu přidala i oba cenné kusy.
Takovéto pohádkové motivy v Silent Hillu?! Ano, v podzemních stokách vás čeká obdobná zkouška poctivosti a to v místech, kde do zásuvky zapojujete fén na vlasy. Před (nebo klidně i po) tímto úkonem vykročte ke hraně nádrže odpadních vod. Stiskněte akční tlačítko (křížek u Playstation...) a na obrazovce se objeví nápis, zda si přejete vhodit svou ocelovou trubku do jímky. Příkazem "Yes" tak učiňte. Dojde ke kontaktu s bytostí, jejíž půvab silně kontrastuje s prostředím, ve kterém se musela naučit žít. Kanalizační víla vám postupně položí tři otázky. Po vzoru mistra Jana Husa uctívejte pravdu a nic než pravdu, potlačte zlatou a stříbrnou horečku a odpovězte "No"; "No"; "Yes".
Vodní žínka, nadšená nevídaným přívalem poctivosti, vám navíc k původní ocelové věnuje i zlatou a stříbrnou trubku. Užití těchto dvou posledně jmenovaných kuriozit se stalo předmětem debaty fanoušků SH3, ale zatím vůbec nic nenasvědčuje tomu, že by na některém speciálním místě hry mohly plnit nějaký zvláštní účel. Jako zbraně nijak nevynikají svou účinností na monstra, navíc o několik lokací vzdálenější katana je předčí ve všech směrech, takže si je klidně můžete ponechat ve svém inventáři (zajímavé je, že se také všechny tři kusy dají naházet zpátky do stoky...) a dále si jich nevšímat.
Možnost vyvolání scénky s vílou není tentokrát vyjímečně podmíněna splněním nějakých kritérií. V Game Results nemusíte čekat na žádnou hlášku dovolující vám pátrat po Golden/Silver Pipe. Při opakovaném hraní prostě jen nezapoměňte sebrat ocelovou trubku z kavárny v obchodním centru. Tato zbraň je jediným klíčem ke spuštění pohádkové vložky.

Heather Beam:
Sexy Beam - zesílená verze Heather beamu

Poslední prvek bonusové výzboje má nehmotný charakter. Proto také musí zůstat kolonka Weapons v levé části vašeho inventáře pro chvíli jeho použití zcela prázdná (máte-li zrovna některou ze zbraní v držení, snadno jí odložíte pokynem "Unequip"). Teprve pak, když má Heather příslovečně holé ruce, může být zahájen okázalý útok H. Beamem.
Mladá hrdinka za výkřiků "Heather beam!", případně "Sexy beam!" vypouští ze svých očí a těžko říct odkud ještě samonaváděcí světelné proudy energie, které se zaryjí pod kůži nepřátel poflakujících se okolo. Podobně jako u všech sečných zbraní ve hře, kdy ovlivníte dráhu jejich útoku opakovaným, či dlouhým stiskem akčního tlačítka, tak i zde stejným způsobem ovládáte druh paprsku, jenž Heather vysílá. Účinnost této magické artilerie je dost přesvědčivá, akorát není možné používat Heather Beam nepřetržitě delší dobu kvůli rostoucí únavě dívky z patrně vysilující tvorby ničivé energie. Po určité době takového úsilí musíte prostě dát Heather chvíli k vydechnutí. Stejně tak je nutné na metání paprsků počkat, když je slečna zmožená z delšího běžeckého výkonu.
Výkonnější odrůdou Heather Beamu je takzvaný Sexy Beam. Heather jej bude schopna generovat poté, co si navleče kostým, jenž je v inventáři pod ikonou klíče se srdíčkem popsán textem "Transform Costume". (Heslo k tomuto šílenému úboru získáte za dokončení Extra New Game, tedy vaší v pořadí druhé hry. Nebo se podívejte o odstavec níže, do sekce Bonusové oblečky.)
Infantilní sekvence, jež následuje po užití klíčku, ukazuje přeměnu civilní Heather v kouzelnou "princeznu Srdce". Žena se posléze představí v maškaře, která by působila nevkusně i na plese somráků v domě Armády spásy. Těžko pátrat po námětu této další tvůrcovské taškařice, ale zřejmě za tím stojí kreslený seriál, který ve zdejších končinách tuším bežel pod názvem "Čarodějka z měsíce" (?). Podrobnosti neznám a ani znát nechci, rád bych zůstal v co největší vzdálenosti od žumpy japonských seriálů kvality Pokémonu apod.
Pro nás může být akorát podstatné výrazné zvýšení pestrosti a účinnosti paprsků produkovaných převlečenou Heather. Ovládání i záludnosti použití zůstávají stejné.
Posledním tématem zůstává kritérium, které umožní hrdince generaci smrtelných paprsků. Heather Beam (a tím i na něm závislý Sexy Beam) bývá zpřístupněn po druhém až třetím dokončení SH3. Kdosi razí teorii, že podmínkou je likvidace 333 monster celkově v navazujících hrách. Složitě by se dokazovala detailní přesnost této cifry, ale z vlastní zkušenosti můžu potvrdit, že nabízená suma dává přibližný smysl. Získal jsem H. Beam po třetím dohrání, když už množství vyvražděných nepřátel najisto přesáhlo uvedený počet. Nezdá se mi, že by zde byly ještě jiné páky ovlivňující odemknutí této zbraně.
Když se tak konečně před závěrečnými titulky objeví hlášení o aktivaci Heather Beamu, máte vyhráno, neboť schopnost tvorby ničivé energie bude mít dívka už od počátku následující hry.
Finta s opakovanou lividací hlavního bosse zde žádný efekt na urychlení zisku této zbraně nepřináší. Radím vám pouze zvýšení obtížnosti Action Level pro druhé hraní na Hard. Tam se dá celkově zlikvidovat až 250 monster. Máte-li už tedy na kontě aspoň stovku zamordovaných zrůd z první hry, existuje slušná šance, že si Heather Beam budete užívat již od vašeho třetího startu.
(Setkal jsem se s fámou naznačující, že do cifry odemykající Heather Beam se nepočítají nepřátelé usmrcení pomocí bonusových zbraní. Už to podle svých výsledků těžko zpětně dopočítám, ale jsem si min. na 90% jistý, že se toto tvrzení nezakládá na pravdě.)

Různé konce

Schopností ovlinit zakončení příběhu jsme velkorysými programátory obdarováni v každém díle série. SH3 byl akorát mírně ochuzen co do počtu takových variant. Po pěti (SH1) a šesti (SH2) možných typech závěrů se nyní musíme uskrovnit se třemi konci. Máme tu kladné, negativní a komické zakončení. Oficiální název každého z nich nám prozradí až závěrečná hodnotící tabulka po dohrání Extra New Game.
Na tomto místě nebudu spoilovat události z jednotlivých konců, pouze popíšu metody vedoucí k jejich vyvolání.

Ending NORMAL: Tímto kladným způsobem uzavírá své putování naprostá většina fanoušků SH3. Čtete-li tyto řádky po vašem prvním dokončení hry, kdy ještě z obrazovky nelze nijak vyčíst název získaného závěru, věnujte pozornost malému potvrzení.
Ending "Normal" je určen scénkou, v níž Heather hovoří s detektivem Douglasem sedícím na lavičce.
Jsem si jist, že nic nebylo předem vyzrazeno, neboť toto je určitě konec, který už dobře znáte. Jeho dosažení bývá samozřejmostí, proto kritéria rozhodující o možném převážení do zakončení záporného raději uvedu o odstavec níže. Jste-li snad vyjimečnou osobou, jež zpřístupnila ending "Possessed" dříve než "Normal", tak v příští hře jednoduše jednejte proti požadavkům na negativní konec.

Ending POSSESSED: Jak název napovídá, jedná se o finále s určitým pesimistickým vyzněním. Proto je třeba ve hře posunout veškeré dívčino jednání do stavu jakési posedlosti krví a zabíjením. Podobně jako u některých zakončení v SH2, ani tady není zveřejněná oficiální hranice dělící "Normal" od "Possessed". Společnými silami hráčů se alespoň podařilo sestavit soubor doporučení, jejichž maximálním dodržením můžete negativního završení příběhu dosáhnout. Veďte tedy Heather tímto způsobem:

  • hrajte v akční obtížnosti Hard, abyste mohli vyzabíjet co nejvyšší množství monster. Užitím bonusového samopalu s nevyčerpatelnou municí můžete lehce zvednout počet mrtvých přes dvě stovky.
  • chovejte se bezstarostně a nevyhýbejte se zraněním. Hazardování se životem vede k vysoké hodnotě Total Damage a hodí se k naplnění sledovaného záměru.
  • po vstupu do kaple vyhledejte zpovědní kout a neznámé osobě za přepážkou odpovězte: "I forgive you".
  • nečtěte Douglasův deník ve věšteckém salónku a taky s detektivem opakovaně nehovořte, když sedí zraněný u kolotoče.
Splnění těchto podmínek by vám mělo na aktivaci závěru "Possessed" stačit. Jen jako doplněk zde ještě uvedu jednu teorii snažící se vystihnout rozhodovací proces pomocí nechutně matematicky vyhlížejícího vzorečku:

Total Damage + [Kills Total x 10] + 1000 ("Forgive bonus") = X

Kde číslo Total Damage vyjadřuje míru zranění Heather utrpěných v celé hře (najdete jej v konečné tabulce "Results"), pojem "Kills Total" je součtem ubitých a zastřelených monster a bonus 1000 bodů získáte volbou "I forgive you" ve zpovědnici kostela. Pro výsledek X pak platí:

X < 5000 = Ending "Normal"
X > 5000 = Ending "Possessed"

Některé zahraniční stránky uvádějí jako mezní hodnotu v nerovnici číslo 4000, ale podle mých zkušeností je to ještě málo. Zato pět tisíc bodů pro mne vždy znamenalo jistotu negativního konce.

Ending REVENGE: Příslušníci mimozemských civilizací si našli cestu i do třetího dílu. Přestože to tentokrát není z názvu nijak patrné, v zakončení "Revenge" budeme mít opět možnost potkat své staré ufonské kámoše. Stane se tak, až Heather vkročí do jejího bytu v Daisy Villa Apartment. Buďte tedy připraveni, že v tomto místě hra končí.
Heather Beam - to je jediná, ale nepostradatelná pomůcka k získání tohoto závěru. Skutečnou podmínkou je vlastně nulový počet ubitých i zastřelených nepřátel v momentu vstupu do hrdinčina apartmánu. Jenže toho můžete docílit pouze užitím Heather Beamu. Monstra, jenž Heather usmrtí svými kouzelnými paprsky, se totiž nezapočítávají do statistik "Defeated Enemies By Shooting/Fighting".
Teď by vás logicky mohlo napadnout, že by mělo stačit sejmout bosse supermarketu (červ "Split Worm") a ostatní protivníky obíhat.
Kupodivu, není tomu tak. Vyžaduje se od vás aspoň průběžná likvidace potkávaných netvorů Heather Beamem. Neřeknu vám přesně, kolik jich musíte odrovnat (někdo hádá 15, jiný 30), ale nelamte si s tím příliš hlavu. Prostě a jednoduše utýrejte každou zrůdu, co se vám připlete do cesty. Na ty ostatní, nacházející s v místnostech, do nichž není nutné vstupovat, se můžete klidně vykašlat. Praktikoval jsem tento bezstarostný způsob ve dvou různých obtížnostech a v obou případech se mi osvědčil.
Co se týče použití Sexy Beamu (po převlečení do "Transform Costume"); nejenže je povolené, ale pro jeho vyšší účinnost také velmi výhodné. Klidně jej uplatňujte po dobu celé hry, přiblblý kostým s tykadýlky můžete mít na sobě i při finálním vstupu do dívčina apartmánu.
Na závěr ještě jedno malé varování. Dejte si pozor, ať některého z protivníků omylem zblízka nedorazíte pošlapáním na zemi. Všechna monstra musí být usmrcena výlučně Heather, příp. Sexy Beamem.
(Osobní postřeh: jednou jsem se v zápalu boje nechal unést a na zemi jsem dokopal jednoho z oněch otravných tlusťochů. Konec "Revenge" jsem získal, přestože v kolonce "Defeated Enemies By Fighting" zářilo číslo 1. V této kategorii tedy existuje nějaká minimální tolerance. U střelby tomu tak není. Ověřil jsem si, že není povoleno zlikvidovat byť jedinou stvůru pomocí palné zbraně.)

Je talisman opravdu zcela k ničemu, jak před koncem naznačuje Claudia? Asi ano...

Poměrně malý počet tří možných závěrů vedl a vede spoustu SH-nadšenců k pochybám, zda hra ještě neskrývá další varianty zakončení. Tyto úvahy živí především existence jednoho záhadného předmětu s názvem "Seal Of Metatron", jenž Heather obdrží po zabití Leonarda. Přes veškěrou snahu se ale zatím nikomu nepodařilo najít ve hře místo, kde by se dal talisman použít. Tudy zřejmě žádná cesta nevede.
Pohled do Game Results také mnoho nadějí nepřidá. Číslo v kolonce Clear Number nabývá zlaté hodnoty po třetím dokončení hry. Nápodobně tomu bylo i v SH1, kde zlacená číslice 5 korespondovala se stejným množstvím konců. Budeme se tedy muset smířit s faktem, že počet tří zakončení je (v této chvíli alespoň pro původní Playstation 2 verzi) úplný.
(Přes můj pesimismus ohledně pátrání po tajných závěrech, jsem se i já krátce zapletl do objevitelské horečky. Když jsem v domečku vykladače karet objevil Douglasův deník a po jeho prozkoumání zachytil dívčin komentář ve smyslu, že by jej později měla detektivovi vrátit, svitla v mé hlavě naivní myšlenka. Zraněný starý muž vlastně leží u kolotoče opodál, takže stačí zajít kousek zpátky. Přistoupil jsem tedy znovu před sedícího Douglase a obnovil jsem konverzaci. Má vira v novou scénku, v níž by potěšený detektiv odměnil Heather bonusovým předmětem za záchranu jeho deníku, vzala okamžitě za své. Rozhovor byl beze změn, což znamenalo rychlé vystřízlivění ze snů o odhalení nových tajemství a skrytých konců.)

Bonusové oblečky

Že by přece jenom malá inspirace konkurenčním Resident Evilem? A navíc v době, kdy sláva zombiácké série pomalu vyhasíná...
Název odstavce zní oproti realitě poněkud nadneseně, máme tu vlastně jen jeden zcela odlišný kostým, jinak se jedná spíše o sadu triček ke stejným riflím a bílým teniskám. No ale, když už to tady máme, proč si nevybrat. Mladou Heather si můžeme vymódit na mnoho způsobů. Nutno podotknout, že v každé bonusové úpravě (kromě té idiotské maškarády s tykadýlky na hlavě ovšem) působí dívka přitažlivěji, než v oné erární bílé vestě, jež vyfasovala do první hry. Akorát výměny krátké sukně je možná škoda, i když džíny bokovky taky mají něco do sebe. Byť Heather rozhodně není vyložená krasavice, je štíhlá a programátor, jenž stvořil její tvary, dobře odhadl, co by si mohla dovolit vzít na sebe.
SH3 - módní okénko
Nabízené zboží je kvalitní a značkové, nejedná se o veteš ze sortimentu vietnamských trhovců. Asi desítku triček tvoří oficiály SH3, zbývající většina pak propaguje lokální videoherní magazíny. Z řady citelně vybočuje pouze úbor pod názvem "God Of Thunder", který Heather dodá mrazivý vzhled oživlé mrtvoly. Kód pro jeho aktivaci je k mání za dokončení hry v obtížnosti Extreme X. Spolu s kostýmem "Golden Rooster" (odměna za desetihvězdičkové hodnocení) je tak zřejmě nejvzácnějším exemplářem ze všech kusů. Podmínky pro získání ostatních už nejsou tolik náročné a pro vás vlastně ani není jejich znalost důležitá. Díky světovým diskusním fórům proběhla mezi fanoušky na webu postupná výměna nalezených kódů, a to jak těch objevitelných ve hře, tak i těch ostatních, jež odemykají propagační trika herních portálů a časopisů. Od počátku října 2003 tedy konečně známe hesla ke všem 26 převlekům.
Patrně už jste obeznámeni s procesem zavádění triček do inventáře Heather, ale přesto neuškodí malé shrnutí. Po prvním dohrání SH3 naskočí v hlavním menu nová položka - Extra Costume. Když jí aktivujete, na obrazovce se objeví tlačítka s písmeny ve stylu starého psacího stroje. Zde se vkládají hesla jednotlivých kostýmů zveřejněná po odeznění Game Results vaší předchodzí dokončené hry, nebo kombinace vypátrané přímo v interiéru některých místností jimiž Heather prochází.
Jak už jsem ale dříve naznačil, pionýrská doba hledání hesel už dávno skončila (alespoň té malé skupiny z nich, objevitelné přímo ve hře), takže si beze studu můžete dle vlastní chuti vybrat úbor z následující široké kolekce. Naťukání každého kódu nakonec odsouhlaste klapkou Enter. Jestliže jste se nepřeklepli (nebo nezaměnili velké písmenko za malé), objeví se potvrzující hláška s označením získaného kostýmu. Pak už nezbývá, než se vrátit do menu a zvolit Extra New Game. Již v úvodní sekvenci spatříte hlavní hrdinku v novém dresu. Pokud jste vložili více hesel najednou (lze samozřejmě zadat všechny v jedné várce) bude Heather v oblečku, který byl zpřístupněn jako poslední.
Chcete-li opětovně spatřit hrdinku v zahajovací scénce v šatech, jež už dávno používá, není problém: znovu do stroje naťukejte příslušnou kombinaci. Vyskočí sice oznámení, že již kostým vlastníte, nicméně video v další Extra New Game bude spuštěno podle našich představ.
Ve vlastní hře potom vybíráte mezi ikonami triček stejně jako mezi ostatními předměty v kolonce Items (i když při jejich vyšším počtu už bychom asi byli vděčni za samostaný adresář).

Kostýmy - jejich vzhled, název a přístupové heslo:
Sh3B01 "Block Head" shirt
PutHere2FeelJoy
"Transience" shirt
ShogyouMujou
Sh3B10
Sh3B03 "God of Thunder" shirt
GangsterGirl
"Golden Rooster" shirt
cockadooodledoo
Sh3B04
Sh3B05 "Heather" shirt
HappyBirthDay
"Onsen" shirt
I_Love_You
Sh3B06
Sh3B07 "Royal Flush" shirt
01_03_08_11_12
"Killer Rabbit" shirt
BlueRobbieWin
Sh3B08
Sh3B09 "The Light" shirt
LightToFuture
"Don´t Touch" shirt
TOUCH_MY_HEART
Sh3B02
Sh3B19 "GMR" shirt
GMRownzjoo
"OPM" shirt
SH3_OPiuM
Sh3B20
Sh3B21 "Game Informer" shirt
gameinformer
"IGN.com" shirt
IGN_pickleboy
Sh3B22
Sh3B17 "EGM" shirt
EGMpretaporter
"GamePro" shirt
ProTip
Sh3B18
Sh3B11 "Gamereactor" shirt
SH3_Wrestlarn
"Play" shirt
sLmLdGhSmKfBfH
Sh3B12
Sh3B25 "OPS2" shirt
extra_thumbs
"PS2RO" shirt
MATADOR
Sh3B26
Sh3B15 "PSM" shirt
badical
"13éme RUE" shirt
Suspense
Sh3B16
Sh3B23 "Gamespy" shirt
iaml33t
"GN" shirt
IwannabeaGJ
Sh3B24
Sh3B13 "Zipper" shirt
Shut_your_mouth
"Transform Costume"
PrincessHeart
Sh3B14

Nahota detektiva Douglase

No, dobrých recesí není nikdy dost. Když už firma Konami umožnila v určitých pasážích hry Metal Gear 2 vyměnit členy ruského výsadkového komanda za skupinu korpulentních úřednic středního věku, proč by jedna z hlavních postav Silent Hillu 3 nemohla projevit exhibicionistické sklony...
Zostuzeným charakterem se stal detektiv Douglas Cartland. Inu, pokud si postarší muž kolem padesátky vezme na holé tělo jen bílé bombarďáky a v široce rozepnutém plášti vyrazí na promenádu do supermarketu, zavání to přinejmenším dlouhým pohovorem s mravnostní policií. Ležérně zavázaná kravata na odhalené chlupaté hrudi mu na serióznosti už moc nepřidá. Není tedy divu, že takto vymóděný týpek by si oslovením Heather a jejím následným pronásledováním až ke dveřím dámských záchodků příliš dívčiných sympatií nezískal.
Ale o čem je tu celou dobu vlastně řeč. Programátoři vložili do SH3 skrytou vychytávku, jež dostane detektiva Douglase do trenek. A to doslovně, jak jste jistě pochopili z úvodního odstavečku. Jak na to?
Jestliže jste už aspoň jednou hru dokončili, máte v hlavním menu položku Extra New Game. Najeďte tedy na tento nápis (čímž dojde k jeho zvýraznění) a pomocí tlačítek směru pohybu začněte zadávat: Nahoru, Nahoru, Dolů, Dolů, Doleva, Doprava, Doleva, Doprava. (V této chvíli jste tedy opět na položce Extra New Game.) Nyní zmáčkněte kolečko a následným stiskem křížku se dostanete k volbě obtížnosti Action a Riddle módu. Vyberte si dle vlastní chuti a odsouhlaste křížkem. Ozve se smyslný vzdech (znalcům druhého dílu je dobře známý z titulků konce Dog). V rozjeté hře pak pozorně sledujte videosekvece s Douglasovou účastí.
Douglasův odvážný outfit je už sám o sobě zážitkem. 
Když se ještě Heather vyšňoří do kostýmku s tykadly, 
stávají se oba dvojicí zralou na okamžitý převoz do Bohnic
 

Extra Options

Jste-li v menu základních Options, můžete si stiskem tlačítka L1, nebo R1 jednoduše zpřístupnit některá další nastavení. Počáteční výbavou Extra Options jsou různé přepínače umožňující např. změnu barvy a množství krve vytékající z nepřátel, zamčení zoomování mapy apod. Kromě těchto nepodstatných detailů zde však najdeme i z SH2 hojně diskutovaný Noise Filter, jež při své aktivaci dodá do obrazu určitou míru šumu. Tento efekt má zřejmě posilovat psycho atmosféru hry, ovšem pokud chcete lépe zkoumat podrobnosti navštívených interiérů, budete jej muset vypnout.
Změna nastavení u Display Mode na "Sharp" vám pak nabídne ještě ostřejší zobrazení ve stylu PC monitorů.
Obě zmíněné vizuální úpravy se pochopitelně ihned promítnou do hry, takže okamžitě poznáte, zda vám vyhovují, nebo jestli bude lepší vrátit se k opačné variantě.
Další možnou nabídkou Extra Options jsou tři položky, které se objeví až v průběhu, nebo po dokočení hry.
Beginner Mode - tento přepínač zpřístupníte v akčním módu Normal (případně Easy, ale to se snad nemůže stát ani tomu největšímu břídilovi) , když pětkrát za sebou zahynete a použijete Continue. Pak budete mít právo kdykoli v průběhu hry snížit obtížnost bojové části na primitivní Beginner Mode. Hláška provázející zisk tohoto zbabělého privilegia nicméně informuje o zamezení jeho aktivace v akčních nastaveních Hard a Extreme.
Bullet Adjust - je cennou odměnou za první dohrání SH3. Možnost znásobení počtu nacházených nábojů se zvedá o jedno číslo s každým novým dokončením hry (dá se tedy výrazně urychlit opakovanou likvidací hlavního bosse...). Maximální možné zvýšení je pětinásobek (pouze americké a japonské verze SH mívají až devítinásobek).
Life Display:
Životní a únavový status
Umožní vložení ukazatele dívčiny životní energie do levé horní části obrazovky. Vlastně tam budou čáry dvě: jedna zobrazuje míru zranění Heather, zatímco druhá informuje o její kondici (stupeň únavy hrdinky; když poklesne k nule, dívka nebude schopna tvořit Heather Beam, dokud se "nevydýchá").
Osobně jsem Life Display získal společně s obdržením Heather Beamu. Hádal bych tedy, že kritéria jejich nabytí jsou stejná. Údajně ale k odemknutí ukazatele stačí dokončení hry v módech Hrad/Hard (což je velmi pravděpodobné, ale už to sám nemůžu potvrdit, neboť jsem Heather Beam i Life Display zpřístupnil náhodou zrovna za onoho nastavení).

Narážky na předchozí díl série

SH3 je nesrovnatelně více provázán s prvním dílem, než se svým bezprostředním předchůdcem. Pokud zde jsou nějaké přímé odkazy k dobrodružství Jamese Sunderlada ze "dvojky", jedná se vždy o krátké a často skryté glosy, které je nutno vyhledat detailním průzkumem určitých lokací. Navíc - u Playstation verze je mohou napoprvé vypátrat pouze hráči mající na své memory kartě zápis z SH2 (z něhož je navíc patrné, že hra byla aspoň jednou dokončena). Ostatním by se měly ony čtyři náznaky vyjevit až při opakovaném hraní třetího dílu. (Patřím do té první skupiny, nemohu tedy ověřit později uvedenou tezi.)
Heather (citace ze hry): &quotTak to už je opravdu moc! Kdo by 
 mohl jen pomyslet na něco tak nechutného!!"
Na první komickou událost narazíme na ženských toaletách v přízemí (F1) alternativního obchodního centra (místnost, kde objevíte čistící prostředek "Bleach"). U jednoho ze záchodků musíte za hlavní hrdinku vyřešit dilema, zda se pokusit uvolnit ucpaný odtok. Zatímco v SH2 se James Sunderland po kladné odpovědi odvážně pustil do odporného díla, Heather na to nemá žaludek. Po letmém pohledu do fekálií se rozčilená dívka otočí na kameru a seřve vás za šílenost úkolu, jenž jste jí právě udělili. Není divu, ne každý se umí, byť na chvíli, stát hovadem jako to učinil kolega Sunderland... Z mísy hajzlíku nám tedy Heather nic cenného nevytáhne, ovšem kdo by jí to chtěl vyčítat, měl by si položit otázku, jestli by se sám do podobné akce vůbec někdy pustil.
Další hráčská vzpomínka na Jamesovu osobu se přihlásí o slovo, když se Heather podívá do poštovních schránek v Daisy Villa Apartments. "Není tu žádný dopis... od mrtvé manželky a tak podobně..." zazní dívčin pohotový komentář.
Také sličná blondýnka Maria, jež strávila krátký čas po Jamesově boku, má ve třetím díle svůj odkaz. V baru Heaven´s Night najdeme kromě známé turistické brožury R. Widmarka také poutač s fotografií ženy s dlouhými černými vlasy. Text na něm inzeruje: "Návrat Lady Marii: dvacátého-sedmého od osmi hodin večer." Být Silent Hill reálným městem, rád bych se zašel podívat. Možná bych zjistil, je-li to ta "naše" Maria, akorát třeba s účesem nové barvy...
Poslední památkou na události z SH2 je větička připomínající Jamesovo intermezzo s Pyramid Headem na střeše nemocnice. V místech, odkud napadený muž kdysi střechu nedobrovolně opustil, důkladně prozkoumejte pevnost opraveného zábradlí (přesněji plotu). Napíše se: "Nevypadá to, že by se to mělo prolomit a spadnout". No, my víme své...

Duch z podzemní dráhy

Jsou chvíle, kdy na svých zádech cítíte něčí pohled...
Před závěrečnou pasáží týkající se Game Results si dovolím krátkou zmínku o strašidelné události, jež může být vyvolána v prostorách metra. Většina z vás určitě tuší, o čem mluvím, přesto se mohlo stát, že někteří hráči buď nenašli místo, kde se scénka odehrává, nebo přehlédli předmět, jehož objevení ji podmiňuje. Spatřit onen zvláštní úkaz sice není nutné pro dokončení hry, ale byla by určitě škoda o něm nevědět.
Tady je stručný postup. Poté, co se dlouhým podchodem ze supermarketu dostanete do hlavní haly podzemní dráhy, najděte u stěny automaty na výdej jízdenek. Na jednom z nich leží noviny. Přečtěte si článek o nešťastníkovi, jenž uzavřel svou životní pouť krutou smrtí ve zdejším kolejišti. Pak teprve projděte kontrolou lístků a za rohem seberte mapu. Jednoduché schodiště vás zavede do chodby k nástupištím na Bergen Street a St. Renata College. Vyberte si dráhu zmíněnou v článku (Platform 4 podle mapy) a sejděte dolů. V místě, kde se schody dělí na dva směry, naleznete časopis s okultními tématy. Prostudujte jej, abyste lépe pochopili jev, který bude brzy následovat. Potom už konečně libovolným směrem sestupte na nástupiště. Projděte se podél kolejí, dokud se nespustí "spirituální" sekvence.

Game Results

aneb zlatá výzva k dokonalosti

Dosažení zlatého cíle

Jak si možná všichni pamatujete, každé dokončení Silent Hillu završuje kromě závěrečného videa a titulků také pohled na tabulku hodnotící vaše počínaní ve hře. Nejinak je tomu i u třetího dílu. První viditelnou kosmetickou změnou je pouze skutečnost, že výsledkový soupis ("Results") je rolovací, neboť data se nevlezou na jednu obrazovku.
Ano, položek specifikujících jednotlivé herní činnosti citelně přibylo. To je hodně špatná zpráva pro masochisty hodlající se vydat na pouť za nejvyšším, desetihvězdičkovým hodnocením. Předesílám, že informace nacházející se na zbytku této stránky jsou určeny především těmto nepočetným jedincům. Pro ostatní (=normální) hráče, nepostižené zlatou úchylkou, by nicméně mohly být zajímavé alespoň pasáže referující o správném provedení soubojů s bossy (hlavně užitečný trik na pohodovou likvidaci posledního z nich).
Znalcům principů finálního rankingu není jistě třeba nic opakovat, takže učiním jen krátké shrnutí pro ty, jež se třeba nedostali k předchozím dílům série. Vaše celková konečná známka se nachází ve spodní části obrazovky, za nápisem Rank. Je to dvouřadý soubor hvězd (případně jednořadý, pokud jste se náhodou trefili do celého čísla). Stálice nahoře svítí jasněji a mají hodnotu desítky svých menších kolegyň z nižší řady. Toto výsledné hvězdné uskupení je dáno součtem dílčích zisků z jednotlivých kategoríí. Každý jmenovaný herní počin, nebo nastavení má svůj limit, jehož splnění znamená maximální bodový zisk v dané oblasti (úspěch je oceněnen zlatým zvýrazněním dosažené hodnoty). Pokud se vám v určitém oboru nepodaří hned dosáhnout mistrovství, můžete se aspoň dozvědět, kolika hvězd z kolika možných jste dosáhli (tato výhoda v předchozích dílech nebyla).
Pozlacené zvládnutí všech patnácti kritérií najednou pak znamená nejvyšší dovednost v hraní SH3 - jednu řadu deseti zlatých hvězd. Při této přísné zkoušce nesmíte použít žádnou z bonusových zbraní (viz úsek "Extra Weapons" výše); zdánlivě nepodstatné mávnutí stříbrnou trubkou i jediné náhodné vypuštění Heather Beamu bude okamžitě znamenat srážku jedné hvězdičky. Penalizace to není velká, proto se dá s pomocí samopalu s nekonečnou municí pohodlně prostřílet k velmi vysokému "ranku". Absolutoria tímto způsobem však nikdy nedosáhnete. Minimální bodový rozdíl 9,9*/10* tak může vyjadřovat velký výkonnostní rozdíl mezi hráči, neboť dodržet stanovené podmínky pro 10* jen s pomocí základní výzbroje si žádá mnohem náročnější řešení většiny situací.
Prodloužený Beam Saber. Hezké, ale koho to zajímá...
Existuje však vůbec nějaký pádný důvod, proč se úmorně pachtit za dokonalým hodnocením? Možná to zrovna ode mě bude znít divně, ale odpovědí je jednoznačné ne. Je tu sice odměna v podobě hesla ke kostýmu "Golden Rooster", jenže kód už dávno odtajnili "frajeři", kteří si zlaté hodnoty v Results naťukali pomocí nulovacích resp. maximalizačních čítů Action Replay. Když jsem se po několika dnech vlastního ověřování jednotlivých limitů a zkoumání metod bezchybné likvidace monster a bossů konečně poctivou cestou dobral ke zlaté metě, nezbylo mi, než jen potvrdit dříve známá fakta. Zmíněný kostým je jediným podstatným bonusem, dodatečně jsem pak ještě odhalil mírné upgrade dvou bonusových zbraní. V případě Beam Saber se jedná o zvýšení dosahu čepele (tentokrát tedy ne o změnu barvy paprsku á-la Hyperblaster a Hyperspray z SH1,2) a pro plamenomet dokonalý ranking znamená radikální zvýšení účinnosti (čímž se prakticky vyrovná samopalu s nekonečným střelivem). Tím skromný výčet odměn končí.
Autorství těchto stránek a z něj plynoucí jakási morální povinnost vědět o sérii SH maximum tak byly zřejmě jedinou mojí motivací k podstoupení této chorobné mise. Problémy a starosti, které ji provázely jsem společně s tipy pro možné následovníky rozepsal do odstavců komentujících jednotlivé zlaté požadavky.
Zjištěné mezní hodnoty uvádím přednostně v této tabulce:
Action Level: HARD a vyšší
Riddle Level: HARD
Clear Time: pod 3:00:00 hod.
Split Worm Kill Time: pod 2 minuty
Missionary Kill Time: pod 2 minuty
Leonard Kill Time: pod 3 minuty
Memory Of Alessa K.T.: pod 3 minuty
The God Kill Time: pod 8 minut
Clear Number: 3 a více
Save And Continue Number: 2 a méně
Item Number: 100 a více
*Extra Weapon Number: 5
Def. Enemies By Shooting: 75 a více
Def. Enemies By Fighting: 75 a více
Total Damage: méně než 500
* Položka informující o objevených bonusových zbraních naskočí, až dokončíte Extra New Game, tedy nejdřív po druhém dohrání SH3.
Od stejné chvíle bude tabulku Game Results uvádět kolonka "Ending Type" s označením právě absolvovaného závěru. Tato však není pro hvězdičkový status nijak důležitá, proto nemá smysl se jí dále zabývat.
Degradující součástí výsledkové listiny mohou být také tyto penalizace ("Rank Reduction"):
Extra Weapon Used: I jen vteřinové užití jakékoli bonusové zbraně vede k pevné srážce jedné hvězdy z hodnocení.
Beginner Mode Used: Snížení akční obtížnosti na začátečnický stupeň (viz výše v sekci Extra Options) v průběhu hry znamená na jejím konci trest v podobě odečtení patnácti z celkového počtu získaných hvězd.

Zbývající místo na stránce budu věnovat podrobnějšímu popisu, jak úspěšně dosáhnout zlatých hodnot v jednotlivých kategoriích. Nechci tvrdit, že všechny nastíněné postupy jsou jedinou možnou cestou ke splnění stanovených podmínek. Jedná se pouze o sbírku doporučení vycházející výhradně z mých vlastních zkušeností (které místy až reportážním způsobem dále rozvádím).

Action Level: Nastavte soubojovou část do režimu Hard. Pokud již máte přístup k vyšším obtížnostem (Extreme 1-X), můžete je samozřejmě použít, ale snad jen opravdový psychopat by si ještě tímto způsobem komplikoval už tak dost náročné zlaté poslání.
Riddle Level: Také zde volte Hard. Asi není nutné uvádět, že byste měli už z předchozích pokusů dobře znát řešení všech hádanek (nebo alespoň jejich princip), neboť pouštět se do jejich opětovného poctivého luštění by znamenalo gigantické časové ztráty.
Clear Time: Tři hodiny času zase nejsou tak přísným limitem, jak by se mohlo zdát. Mé finální pokusy končily s deseti až patnáctiminutovou rezervou. Chce to jen přesně si ujasnit trasu průchodu hrou s maximální možnou ignorací lokací, kam není nutné vcházet pro klíčové předměty.
Split Worm Kill Time: Když jsem poprvé v Hardu nezraněn odrovnal červa jen pomocí střelby z pistole, byl mi naměřen čas překračující tři minuty. Chvíli jsem nechápal, jaká se po mě vlastně chtějí vylepšení. Jediným možným problémem bylo časté zajíždění zasaženého bosse do děr, což způsobilo promrhání mnoha desítek sekund. Dlouho jsem se marně pokoušel o nalezení bojové taktiky, jež by rozšklebeného bastarda přiměla ke snesení delší série ran, než se opět odebere do bezpečí jedné ze svých nor. Kombinace dvou výstřelů s následným krytím jeho výpadu vedla k mírnému prodloužení jeho přítomnosti v akci, ale i tak se vždy vychytralému monstru podařilo alespoň třikrát uniknout ze souboje. Rekordní časy na mých stopkách tak nikdy neklesly pod 2 minuty a 15 sekund. Zdálo se to šílené, ale bylo nutné vyměnit pistoli za ruční zbraň.
V této fázi hry je v inventáři Heather k dispozici pouze kapesní nůž a ocelová trubka (bonusovou výzbroj nelze použít kvůli penalizaci). Kudla je v Hardu zrůdám akorát pro smích, nezbylo tedy, než vymyslet strategii zápasu s kusem potrubí. Jediný možný způsob předpisové likvidace červa je tedy následující:
Postavte se před noru, z níž Split Worm vyjíždí tak, aby jste stáli v bezprosřední blízkosti jeho chřtánu. Zasaďte dva rychlé údery trubkou a v desetině sekundy, kdy doznívá jeho bolestná grimasa, se ještě jedním krůčkem maximálně přibližte jeho čelistem. Přijde jeho zuřivý výpad, který musíte přesně vykrýt blokem. Váš následný bleskový útok (opět zasaďte jen dva údery, třetí by poslal netvora zpět do díry), provedený okamžitě po úspěšném krytu, přivodí pekelné kreatuře útrpnou křeč, jež zabrání zavření čelistí a tím i přerušení zápasu. Popsaný postup opakujte až do vítězného konce.
Co se zde ale jednoduše popisuje, je v praxi nesmírně náročné na přesnost ovládání. Otvor, jímž červ vniká na scénu není vždy stejný a vyžadované rychlé nastavení do bojové pozice tak někdy může být problémem. Také opakované provádění útočného a obranného postupu je velmi obtížné a časem se ještě komplikuje narůstající únavou hlavní hrdinky (zpomalování pohybu).
Malou útěchou na závěr vám budiž skutečnost, že máte právo na jednu chybu. Pokud vás Split Worm jednou nějak vyvede z rytmu a pak se prosmýkne chodbou, ještě máte naději bitvu včas ukončit. Po druhém zaváhání už můžete akorát resetovat hru a zkusit štěstí znova.
Missionary Kill Time: Lehce obrněný týpek pobíhající po střeše ubytovny je, co se týče splnění dvouminutové normy, rozhodně jednodušší záležitostí než Split Worm. Do ruky vezměte tentokrát brokovnici. První útočný nástup Misionáře řešte oběhnutím s následnou rychlou otočkou a vpálením broků do nekrytých agresorových zad. Přesná rána způsobí jeho pád na dlažbu. Přistupte blíže k cukajícímu se tělíčku a opět jej něžně okořeňte sekaným olovem. Teď nastane důležitý okamžik. Parchant nabere sil a začne se zvedat ze země. Jste-li k němu na dosah, máchne kolem sebe při vstávání dlouhými břity. V tomto případě blokujte výpad krytem a pak mu tuto pozornost okamžitě oplaťte výstřelem z brokovnice. Postižený opět padne na hubu. Jestliže při jeho dalším povstání nebudete poblíž, Misionář nezaútočí, ale bude mít tendence poodběhnout. V tomto případě počkejte, až udělá první krok dopředu a teprve poté jej ranou skolte k zemi. Když se unáhlíte a vystřelíte dříve, ozve se kovový zvuk, nepřítel se vzdálí a vy jej budete muset chvíli chytat po střeše. Toto by se vůbec nemělo stávat. Při správném provedení by měl Misionář být na nohou jen na krátký okmamžik, než jej brokovnicí vrátíte zpět na podlahu. V mezičasech si dobíjejte zbraň tlačítkem R3, ať nemusíte zbytečně při boji vstupovat do inventáře (nazapomeňte ovšem předtím vložit náboje do kolonky Equip). Když se vám navíc podaří nepřítele zablokovat někde v rohu, nebo u stěny, můžete se s ním vypořádat v čase kolem jedné minuty.
Leonard Kill Time: Tolerance se zvýšila na tři minuty. I když má Claudiin zpuchřelý otec nebezpečně dlouhé ruce, není příliš složité jej v předepasném čase a bez rizika zranění zlikvidovat. Budete ale potřebovat samopal a větší počet nábojů k němu. V každém případě si nejdřív skočte na střechu nemocnice vybojovat si dva plné zásobníky (nezapomeňte si před jejich vzetím zkotrolovat, zda máte položku Bullet Adjust v Extra Option Menu nastavenu na maximum). Neplýtvejte zbytečně municí na běžné osazenstvo nemocnice, každá uspořená kulka se bude hodit na bosse. Než sestoupíte po žebříku k Leonardovi, sundejte tlumič (pokud jej tam ovšem máte) z hlavně samopalu. Tento snižuje účinnost zbraně a mohl by vás stát několik drohocenných vteřin souboje navíc. Pak už se precizně pusťte do netvora. Každá dávka z automatu jej skolí pod hladinu. Vždy si dobijte stiskem R3 a pronásledujte potopeného Leonarda až k místu jeho dalšího vynoření. Tam jej opět z bezpečné vzdálenosti polechtejte sérií projektilů.
Zápas se odehrává v pohodovém tempu, ovšem připravte se na to, že většina úspěšných pokusů končí opravdu jen velmi těsně pod stanovenými třemi minutami.
Memory Of Alessa Kill Time: Snad nejjednodušší ze všech zápolení s jednotlivými bossy. Klidně si oblečte neprůstřelnou vestu, neboť tady nenastane žádná potřeba rychlých přesunů. (U předchozích tří akcí její nošení nedoporučuji. Akorát by vás zpomalovala, zatímco její ochranný účinek by byl k ničemu - v duelech s červem, Misionářem, ani s Leonardem by vlastně k žádnému zranění Heather nemělo dojít).
S temnou dvojnicí pak bojujte na krátkou vzdálenost způsobem kryt - výstřel z brokovnice - kryt a tak pořád dokola. Když se znovuzrozená mrcha objeví s pistolí, resp. samopalem v ruce, nepanikařte a v klidu se ukryjte za nejbližší koňskou figurínu. Sokyně si potom sama přijde až k Heather a pokusí se ji udeřit pažbou po hlavě. Zablokujte její úder a obratem ji počastujte brokovou salvou, jež má z půlmetrového odstupu nebývale devastující účinnost. Smrtící stereotyp povede k rychlému konci zkrvavené protivnice, pouze nezapomínejte ve správnou chvíli nabíjet svou zbraň.
The God Kill Time: Tak tohle mohla být pekelně obtížná výzva. Osmiminutový limit není ani zdaleka tak velkorysý jak vypadá a nesmíme pominout také nutnost vyváznout ze rvačky s "bohem" bez větší újmy na zdraví. Což se zdá být nesmírně obtížným požadavkem, protože jak oheň, tak i údery božích pařátů způsobují v dívčině životní energii pustošivé ztráty.
Naštěstí nás žádný z nastíněných problémů už nemusí nikdy trápit. Díky chytré fintě se z nebezpečného úkolu stane oddychová záležitost. Na trik jsem přišel (a nejen já, samozřejmě) už při svém prvním hraní (v akční obtížnosti Normal). Nedostatečný počet střeliva mě tenkrát nekompromisně donutil pátrat po způsobu, kterým bych vytrvalé monstrum odrovnal ruční zbraní. Po dlouhé době jsem konečně našel místo, odkud je možné nepřítele opakovaně zasahovat, aniž by přitom hrozilo jakékoliv nebezpečí z jeho útoků. Tato vychytávka je platná pro všechny módy obtížnosti, proto velmi silně přispěla i k úspěchu zlaté výpravy za desetihvězdičkovým hodnocením.

Zásah z bezpečného umístění
Takže jak na to. Nejdříve použijte pistoli a třemi ranami pošlete "bohyni" do předklonu. Nyní zasprintujte do pravé části obrazovky a postavte se před loket netvora (viz obrázek vlevo). Natlačte se až na přepážku, za kterou se kreatura nachází, když je zrovna na nohou. Dlouhá ruka zrůdy vystřelí k smrtícímu levému háku, jenž vás však podivně mine. Stojíte na správném místě; vezměte středověký maul (ostnatá koule na tyči, nalezená ve stokách) a perte to s ním nezvanému božímu stvoření přímo do temene hlavy. Napočítejte 10 ran (včetně těch, co minuly cíl), odložte maul, vezměte opět revolver a připravte se, že monstrum bude vstávat. Až to udělá, okamžitě přeběhněte více do pravého rohu. Nad prostorem, kde jste před chvílí stáli, proletí drtivá facka. Vypalte tři rány, stvůra se opět složí na zem a vy zase zaujměte své chytré postavení. Celá akce se bude přibližně čtyřikrát opakovat, než oslavíte konečné vítězství. Výsledný čas by se mohl vlézt klidně i pod čtyři minuty.
Clear Number: Není mnoho ke komentování. Počet tří nutných dohrání se shoduje s množstvím různých závěrů SH3. To však vůbec neznamená, že je musíte všechny poznat. Na zlatou hodnotu stačí prostě hru jakkoli třikrát dokončit.
Save And Continue Number: Primitivní součet obou veličin dává výsledné číslo. Jestliže dvojka je společným maximem, musíme zapomenout, že nějaké Continue vůbec existuje. Dvojice sejvů nám dovolí rozdělit hru na tři kratší etapy, které je nutné znamenitě zvládnout. Kde ale skromné dva zápisy použít, to je velké dilema.
Máme tu spoustu problematických míst, která jsou velmi náročná na bezchybné provedení. Kromě běžných herních situací s přesilou monster to jsou především časově limitované souboje s bossy, případně i překážky typu červeného světla ve strašidelném domě, jež jediné vaše zaváhání obrátí v okamžitý Game Over. Každá z těchto vypjatých chvil by si jistě zasloužila možnost předchozího zápisu pozice pro případ neúspěchu, aby spolu s ní nepřišla vniveč i celá dřívější etapa vašeho snažení.
Jenže podmínka je stanovena - dva a ani jeden navíc. Dlouho jsem svůj první sejv měl před Split Wormem v supermarketu, odkud jsem v případě dostatečně rychlého zabití červa vyjížděl se záměrem zariskovat u "Misionáře" a svůj další zápis provést až před Leonardem. Jenže zákon schválnosti platil dokonale, risk se nevyplatil, v souboji na střeše ubytovny se vždycky něco podělalo a celá předchozí čistá práce v metru, stokách a rozestavěné budově tak šla k čertu.
Nešlo tedy jinak, než odložit první záznam pozice až před dívčin apartmán a pokusit se skolit plazivého hajzla naostro, bez možnosti opravy. To zavánělo průserem, neboť k místu zápasu s ním je nutné dobře zvládnout dobrých dvacet minut hry, ježto může být pak ve zlomku vteřiny znehodnoceno jediným špatným pohybem. Dvakrát jsem pocítil nesmírnou touhu rozmlátit vše kolem, když jsem kvůli malicherné chybě při bojovém postavení, nebo vinou setinového zpoždění při stisku tlačítka sledoval, jak Split Worm mizí v noře a protahuje tak souboj nad přísně stanovenou mez. Desítky minut mého cenného času tak byly ztraceny, než jsem podruhé vyresetoval hru a pustil se do magického třetího pokusu. Stal se zázrak a červ padl do prachu v čase 1min:55sec.
O osudu deseti hvězd bylo v podstatě rozhodnuto. S maximální opatrností vůči zraněním jsem dorazil do ubytovny a provedl první zápis. Psychopat na střeše náhle přestal dělat problémy a veškerá má snaha se mohla upřít na bezchybný průchod nemocnicí.
Tam, po vylití krve na oltář, byl učiněn sejv č.2. Řešil možné trable s Leonardem, ale hlavně se stal sejvem finálním - "regulačním". Když jsem po následném dokončení (rank 9,8*) zjistil nevyváženost v počtech zabitých monster a mírné překročení limitu pro zranění, stačilo z něj vyjet a ve zbývající části hry nedostatky upravit.
Jediným záludným momentem tak zůstal Borley Haunted Mansion. Trable s padajícím stropem v módu Hard popisuji v návodu , mnohem zákeřnější je však útěk před červeným světlem. Krátké zaváhání, dotknutí se stěny a pohltí vás smrtelná náruč rudého svitu. Pokročilou technikou, jež mi umožnila bezpečně projít, se stalo používání pauzy. Pokaždé, když jsem vběhl do rohu chodby, prohlédl jsem si nejdřív na zastaveném obrazu kam mám přesně zahnout. Takto je možné v klidu se vyhnout ztrátě správného směru.
Item Number: Rozmanité léčivé prostředky, návnady pro monstra a různé druhy nábojů se povalují všude po trase vaší cesty. Při sběru dávejte jednoznačně přednost munici, hlavně té do brokovnice, kvůli které se někdy vyplatí i malá zacházka do míst, kde neleží klíčový předmět.
Stanovenou sumu jedné stovky kusů jsem vždy bez potíží výrazně překročil.
Extra Weapon Number: Musíte mít už předem splněny podmínky pro zpřístupnění nekonečného samopalu, Beam Saber a plamenometu, aby jste je nyní, společně se stříbrnou a zlatou trubkou mohli zkompletovat do žádané pětikusé kolekce.
Co se týče Heather Beamu, vše nasvědčuje tomu, že se do této sbírky (asi jako zbraň nehmotná) nepočítá.
Defeated Enemies By Shooting: Uvádí počet nepřátel usmrcených palnou zbraní. Aby jste vyhnuli nejasnostem při třídění ubíjených monster, upřete pozornost na poslední ránu, kterou jím zasadíte. Nekopejte do zrůd zmítajících se na zemi, ale střelte po nich, pokud je chcete mít najisto započítané do této kategorie.
Defeated Enemies By Fighting: Sčítá protivníky umlácené k smrti, nebo doražené prošlápnutím (pozor: finální úder, který se počítá, je ten provázený řevem oběti. Nikoli tedy pár posledních kopů do bezvládného těla).
Větší část počtu v této položce jsem dosáhl kombinací střelby a úderů. Týká se to především zdravotních sester v nemocnici a dvounohých "kobylek" v kanalizaci. Propálení výstřelem z brokovnice a následné dobití na zemi pomocí katany, nebo dívčiných podrážek je nejrychlejší cestou, jak zvýšit číslo v tomto oboru.
Dalším oblíbeným terčem ruční práce jsou malí plaziví tvorové, které po nahození návnady zmasakrujete maulem. A ještě jedna rada - až získáte kapesní generátor elektrických šoků, počastujte jeho výboji každého velkého tlusťocha, co se bude motat kolem. Kupa sádla se ihned sesype na zem, což vám dá bezpečnou příležitost vyřádit se s katanou. Pokud se ještě postaví, pamatujte, že Heather může pomocí bloku snadno zastavit jeho útok a zasadit mu smrtelné kontra.
Total Damage: Míra utržených zranění za celou hru musí být menší, než 500 bodů. Co je to ale za hodnotu... Řekněme, že jsou to průběžně trpěné újmy léčené maximálně cca 15-ti Health Drinky a pěti lékárničkami.
Při správném provádění soubojů s bossy, tak jak jsem je výše popsal, by Heather měla mít jen zanedbatelné ztráty krve. V ostatních fázích hry už vše závisí na vaší šikovnosti a taktice. Pohodové kličkování mezi monstry zde nepřipadá v úvahu, neboť je nutné zlividovat alespoň 150 z nich. Nicméně můžete si dovolit vyhnout se situacím s takovým množstvím, či druhem nepřátel, kde pokus o zápolení s nimi vyústí v absolutní demolici hlavní hrdinky. Jsou to především úzké koridory s větším počtem psů, nebo všechny prostory s výskytem obřích létajících much. Osobně jsem s mírnou rezervou naplnil požadavky na zabité zrůdy, aniž bych musel usmrtit jediný exemplář tohoto pekelného hmyzu. Boj s mouchami je z hlediska Total Damage velmi riskantní. Utkat se s nimi na prostranstvích, kde jsou navíc doprovázeny psy, nebo "kyvadly", je s užitím základních zbraní holou sebevraždou.
ArcadeVelmistr 9.8.2003
Poslední aktualizace: 9.10.2003
 
Zpět na hlavní stránku "Hry A Horor".